Martin Luther King از نظر مارتین لوتر کینگ نافرمانی مدنی یک وظیفه است

مارتین لوتر کینگ در نامه خود از سلول زندان در بیرمنگام، آلاباما، می نویسد: «فرد نه تنها یک تعهد قانونی، بلکه اخلاقی نیز برای اطاعت از قوانین عادلانه دارد. به همین ترتیب، نقض قوانین ناعادلانه یک وظیفه اخلاقی است. من با آگوستین موافقم که می گوید قانون ناعادلانه ، قانون نیست.» (16 آوریل 1963، نامه کامل در انتهای بخش سوئدی ).

موجودیت افقی ( هستی شناسی مسطح )

مارتین لوتر کینگ وظیفه اطاعت از قانون را با وظیفه امتناع از اطاعت از قانون یکی می داند. بدین معنی که یکی بالاتر از دیگری نمی ایستد. این شکلی از هستی شناسی مسطح است.

در هستی شناسی مسطح اینطور نیست که دولت و قانون بالاتر از انجمن ها و گروه ها قرار گیرد و قانون بالاتر از فقرا و مستضعفان نیست. همچنین قانون بالاتر از اخلاق و عدالت هم نیست. بلکه دنیا مسطح است. برتری و حقارت باید تولید شود تا وجود داشته باشد.

از منظر مارتین لوترکینگ اما فرقی نمی کند که مطیع باشیم یا نافرمان. در دیدگاه مارتین لوتر کینگ هیچ گرایی رمانتیک یا نسبیت ارزشی وجود ندارد. در عوض، اخلاق و عدالت بالاتر از قدرت و مقررات است. وظیفه اخلاقی باید با اعمال ما تولید و تعیین شود. اما همین امر در مورد سلسله مراتب قدرت نیز صدق می کند، آنها روشی برای عمل هستند. بدین ترتیب این باور که قانون و دولت مرتبه بالاتری هستند که بالای سر ما معلق است تبدیل به یک خرافات می شود.

پر هرنگن

18 جولای 2007، نسخه 0.1.2

بیوگرافی پر هرگرن

پر هرنگن در مورد نافرمانی مدنی و عدم خشونت کار می‌کند. پر هرنگن به دلیل خلع سلاح یک موشک هسته‌ای با چکش به همراه هفت نفر از دوستان در گروه پرشینگ پلوشارز در آمریکا به هشت سال زندان محکوم شد. او پس از پانزده ماه زندان، به سوِد بازگردانده شد. وی در سوئد و انگلیس به دلیل اقدامات غیرخشونت‌آمیز مشابه به زندان محکوم شده و در مصر نیز دستگیر شده است

پر هرنگن چهارده کتاب به زبان‌های مختلف منتشر کرده است. علاوه بر این، او آموزش نافرمانی مدنی و عدم خشونت را در اروپا، کردستان، عراق، ترکیه، قرقیزستان، شیلی و گواتمالا رهبری کرده است.

سازمان مقاومت بین‌المللی دربرابر جنگ پر هرنگن را به عنوان یکی از با تجربه‌ترین مربیان عدم خشونت در جهان انتخاب کرده است.

Scroll to Top