Persian: Obedience bigger problem than governments اطاعتمشکلی بزرگتر از دولت هاست

هنری دیوید ثورءو استدلال می کند که مشکل بی عدالتی و ظلم در درجه اول دولت ها نیستند . در عوض، مشکل زمانی به وجود می آید که شهروندان از صاحبان قدرتی که خشونت و ستم را اعمال می‌کنند، اطاعت می‌کنند و با آنها همکاری می‌کنند. بدون اطاعت، صاحبان مخرب و خشن قدرت فضای بسیار کمی برای اعمال قدرت پیدا می کند. «جدی‌ترین مانع» در برابر تغییر، کسانی هستند که با وجود اعتراض به دولت، همچنان «آن را اطاعت می‌کنند» (Thoreau, 1977, p. 14).

حتی گاندی نشان می دهد که چگونه قدرت و اقتدار از طریق اطاعت ایجاد می شود. «اگر مردم بفهمند که اطاعت از قوانین ناعادلانه غیرانسانی است، هیچ ظالمی نمی تواند آنها را تحت فشار قرار دهد» (گاندی، 1985، ص 18).

از آنجا که ثورو و گاندی استدلال می کنند که مشکلات خشونت و ظلم ناشی از اطاعت است، آنها به نافرمانی مدنی به عنوان ابزاری حیاتی برای تغییر سیاسی اشاره می کنند.

بنابراین، ثورو و بعداً گاندی، این تصور معمول را که قدرت از بالا سرچشمه می‌گیردرا وارونه جلوه می‌دهند.به عبارت دیگر این باور که قدرت از آن صاحبان قدرت که دارای نوعی نیروی قدرتمند هستند را برعکس جلوه می‌دهند. در باور آنها ، قدرت به عنوان همکاری و اطاعت تعریف می شود (Herngren، 1990، 1999، Herngren & von Busch 2016؛ Sharp، 1980).

اگر درست باشد که قدرت مساوی است با اطاعت، تقریباً تمام مبارزات، خواه علیه قلدری، تکنیک های سلطه، تبعیض جنسی، نژادپرستی، ملی گرایی یا جنگ باشد، عمدتاً برای شکستن اطاعت تماشاگران و منفعلان است. خشونت پرهیزی و نافرمانی مدنی ،افراد منفعل را دعوت می کند تا مداخله گر شوند و در نتیجه تغییر ایجاد کنند.

این شیوه عمل در زمانه ای که رهبران با روش های راهبری تثبیت می شوند قابل توجه خواهد بود. گفتمان رهبری به امید رهبران است. و اگر مشکلی پیش بیاید، این رهبران هستند که سرزنش می شوند. در نافرمانی مدنی خشونت پرهیز رهبران قدرتمند نادیده گرفته می شوند . در عوض، نافرمانی مدنی مستقیماً در نظام ها و ساختارهای سرکوبگر مداخله می کند.

پر هرنگن

2021، نسخه 1.1

ترجمه هرمینه هورداد 2023/08/14

نسخه 1

بیوگرافی پر هرگرن

پر هرنگن در مورد نافرمانی مدنی و عدم خشونت کار می‌کند. پر هرنگن به دلیل خلع سلاح یک موشک هسته‌ای با چکش به همراه هفت نفر از دوستان در گروه پرشینگ پلوشارز در آمریکا به هشت سال زندان محکوم شد. او پس از پانزده ماه زندان، به سوِد بازگردانده شد. وی در سوئد و انگلیس به دلیل اقدامات غیرخشونت‌آمیز مشابه به زندان محکوم شده و در مصر نیز دستگیر شده است

پر هرنگن چهارده کتاب به زبان‌های مختلف منتشر کرده است. علاوه بر این، او آموزش نافرمانی مدنی و عدم خشونت را در اروپا، کردستان، عراق، ترکیه، قرقیزستان، شیلی و گواتمالا رهبری کرده است.

سازمان مقاومت بین‌المللی دربرابر جنگ پر هرنگن را به عنوان یکی از با تجربه‌ترین مربیان عدم خشونت در جهان انتخاب کرده است.

Scroll to Top